W dniach 9-10 czerwca 2024 roku w Auli Wielkiej Politechniki Warszawskiej odbył się 2. Kongres "Nauka dla Społeczeństwa" pod hasłem "Tak nauka w Polsce wpływa na życie każdego człowieka". Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) zaprezentował swoje osiągnięcia na specjalnym stoisku, gdzie goście mogli zapoznać się z tematyką syntezy jądrowej oraz działalnością naukową Instytutu.
Głównym obszarem badań IFPiLM jest wykorzystanie kontrolowanej fuzji jądrowej do produkcji energii elektrycznej w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Instytut jest zaangażowany w prace diagnostyczne, modelowanie zjawisk plazmowych, badania zachowania zanieczyszczeń plazmy oraz oddziaływanie plazmy na powierzchnie konstrukcyjne.
Na stoisku IFPiLM zostały zaprezentowane modele 3D eksperymentalnego tokamaka ITER budowanego w Cadarache we Francji oraz model stellaratora. Oba te urządzenia wykorzystują pole magnetyczne do utrzymywania gorącej plazmy z dala od wewnętrznych ścian zbiornika, co pozwala na bezpieczne przeprowadzanie reakcji syntezy w temperaturze sięgającej 100-150 milionów stopni Celsjusza.
Specjaliści z Zakładu Fizyki i Zastosowań Plazmy Laserowej przedstawili wyniki badań nad plazmą laserową, w kontekście produkcji energii z fuzji z inercyjnym utrzymaniem plazmy. Goście mogli także obejrzeć film prezentujący laboratoria IFPiLM oraz zaopatrzyć się w liczne materiały edukacyjne.
W trakcie Kongresu dr hab. Agata Chomiczewska z IFPiLM udzieliła wywiadu reporterowi TVP. Relację z wydarzenia oraz wypowiedź dr hab. Agaty Chomiczewskiej można obejrzeć na stronie internetowej TVP3 w programie "Dziennik Regionów" z 9 czerwca 2024 roku (początek relacji: 9:23).
Pierwszego dnia Kongresu gościem honorowym był minister nauki Dariusz Wieczorek, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zwiększania nakładów na badania i rozwój oraz promowanie wyników pracy naukowców i instytucji badawczych. Na zakończenie spotkania minister Wieczorek wraz z przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych, prof. Henrykiem Skarżyńskim, wręczyli uczestnikom okolicznościowe statuetki i dyplomy.
Zdjęcie: IFPiLM