Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Jerzego Wołowskiego (1936–2025), wybitnego fizyka, wieloletniego pracownika Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, mentora i przyjaciela.
Jerzy Wołowski urodził się w 1936 roku w Lubiczu koło Torunia. Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1960 roku obroną pracy magisterskiej dotyczącej spektroskopii jądrowej. W roku 1967 uzyskał stopień doktora fizyki także na Uniwersytecie Warszawskim po obronie pracy doktorskiej dotyczącej badań w zakresie fizyki jądrowej wykonanych w Instytucie Fizyki UW. W latach 1961-1969 pracował w Wojskowej Akademii Technicznej w Katedrze Fizyki, najpierw jako asystent, a następnie adiunkt, prowadząc zajęcia dydaktyczne ze studentami WAT. W latach 1969-1975 dr J. Wołowski uczestniczył w organizowaniu w WAT nowego Zespołu Fizyki Jądrowej i kierował badaniami oddziaływań laser-plazma, uzyskując już wówczas wyniki na poziomie międzynarodowym.
Od roku 1976 pracował w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy powstałym w wyniku połączenia czterech Zespołów utworzonych wcześniej w WAT. Jako kierownik zakładu, następnie oddziału i zastępca dyrektora ds. naukowych instytutu zajmował się badaniami fizyki plazmy wytwarzanej laserem i wybranymi aspektami laserowej syntezy termojądrowej.
W roku 1991 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego po obronie dysertacji dotyczącej badań efektów anomalnych w plazmie laserowej. Kierował wieloma krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi. Był promotorem wielu doktorantów. W roku 2014 uzyskał tytuł profesora. Trzy lata później został uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to zostało przyznane za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, popularyzowanie nauki, wspieranie rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.
Prof. Wołowski był autorem lub współautorem ponad 190 publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i ponad 200 publikacji w materiałach konferencyjnych. Był współorganizatorem konferencji międzynarodowych, członkiem kilku organizacji i komitetów naukowych.
Zapamiętamy Go jako wybitnego uczonego, życzliwego nauczyciela i współpracownika, który pozostawił trwały ślad w rozwoju polskich badań związanych z realizacją laserowej mikrosyntezy.
Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi Profesora.
Dyrekcja i pracownicy
Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy