Pod koniec września w Warszawie odbył się 23. Festiwal Nauki. Dla uczestników tego wydarzenia w stolicy i jej okolicach przygotowano: 7 debat głównych, ponad 350 spotkań i dyskusji, 25 spotkań dla najmłodszych, 6 wystaw oraz 300 lekcji festiwalowych dla szkół. Spotkania organizowane były przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji Festiwalu były: matematyka, najnowsza historia Polski i nowe technologie.
Tak jak w latach poprzednich Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy również uczestniczył w tym wydarzeniu. W Instytucie odbyły się wykłady festiwalowe dla szkół, które zarejestrowały się na stronie Festiwalu Nauki. Uczniowie w czasie wykładu pt. „Fuzja jądrowa, czyli krótka historia o tym, jak sprowadzić Słońce na Ziemię” dowiedzieli się, na czym polega reakcja syntezy termojądrowej oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można ją było przeprowadzać w warunkach laboratoryjnych. Poznali najważniejsze projekty dotyczące syntezy jądrowej prowadzone w Polsce i na świecie oraz sposób działania przyszłej elektrowni termojądrowej.
Ważną częścią programu festiwalowego w Instytucie była wizyta gości w laboratoriach badawczych. Odwiedzili oni laboratorium układu plasma focus PF1000U, Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych, Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy oraz laboratorium badań i zastosowań oddziaływań laser-tarcza. Obejrzeli także ekspozycję upowszechniającą fuzję jądrową.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |