W dniach 18-22 września 2023 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa PLASMA 2023 dotycząca badań i zastosowań plazmy. Organizatorem wydarzenia był Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Na konferencję przybyło niemal 100 uczestników z 16 państw: Belgii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Polski, Republiki Czeskiej, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się m.in.:
- plazma w tokamakach i stellaratorach – fuzja z magnetycznym utrzymaniem plazmy,
- plazma wytwarzana przez wiązki laserowe – fuzja z inercyjnym utrzymaniem plazmy,
- plazma kosmiczna i astrofizyka laboratoryjna,
- plazma pyłowa,
- diagnostyka plazmy, pomiary i przetwarzanie danych, w tym sztuczna inteligencja,
- medycyna plazmowa,
- procesy elementarne, ogólna fizyka plazmy.
Przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Naukowego była dr hab. Monika Kubkowska, zastępca dyrektora ds. naukowych IFPiLM, z kolei na czele Lokalnego Komitetu Organizacyjnego stanęła dr hab. Agata Chomiczewska z IFPiLM.
W czasie konferencji zaprezentowano 22 wykłady zaproszone, 21 prezentacji ustnych oraz przeprowadzono dwie sesje plakatowe, na których przedstawiono 40 posterów.
Uczestnicy konferencji PLASMA 2023. Zdjęcie: © IFPiLM |
Podczas drugiego dnia wydarzenia odbyła się sesja plenarna dotycząca przełomowych osiągnięć w dziedzinie syntezy jądrowej. Dr Ernesto Lerche z Culham Science Centre (UKAEA), LPP-ERM/KMS omówił przełomowe wyniki uzyskane przez europejskich naukowców w grudniu 2021 roku na największym na świecie urządzeniu do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych – tokamaku JET (Joint European Torus), który znajduje się w Wielkiej Brytanii. Natomiast dr Clement Trosseille z Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych przedstawił sukces amerykańskich naukowców związany z uzyskaniem dodatniego bilansu energetycznego w procesie laserowej syntezy jądrowej w grudniu 2022 roku i w lipcu 2023 roku.
W sesji poza uczestnikami konferencji wzięli udział także przedstawiciele mediów, m.in. z PAP, Gazeta.pl, Focus.pl, Postępów Techniki Jądrowej, osoby reprezentujące krajowe instytucje oraz studenci i licealiści.
Sesja plenarna była transmitowana na kanale IFPiLM na YouTubie. Można ją obecnie obejrzeć na stronie: www.youtube.com/@ifpilm/streams
Konferencja została dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II – Wsparcie konferencji naukowych: International Conference on Research and Applications of Plasmas - PLASMA 2023”, nr projektu KONF/SN/0198/2023/01.
Sponsorzy wydarzenia: EKSPLA, Hamamatsu, IRtech Sp. z o.o., Precoptic, Quantum Design, Tespol Sp. z o.o. oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Euratom-IFPiLM. Partner: czasopismo Applied Science.
Kolejna edycja konferencji PLASMA odbędzie się w 2025 roku.