Dwa projekty zgłoszone przez pracowników IFPiLM, które znalazły się na rezerwowej liście w konkursach OPUS 25 i Preludium 22, otrzymały dofinansowanie.
Sfinansowanie dodatkowych projektów badawczych w konkursach było możliwe dzięki zwiększeniu w 2024 r. budżetu Narodowego Centrum Nauki przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt, zgłoszony w ramach konkursu OPUS, pt. „Badania eksperymentalne reakcji syntezy proton-bor (p+B) w układzie Plasma-Focus” będzie realizowany wspólnie z Instytutem Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Jego celem jest pokazanie możliwości wywołania reakcji p–11B w urządzeniu typu Plasma-Focus oraz zmierzenie produktów tej reakcji. Eksperymenty przeprowadzone w ramach projektu zweryfikują model teoretyczny i możliwość wykorzystania Plasma-Focus do syntezy proton-bor. Natomiast opracowany model teoretyczny pozwoli określić, czy możliwe jest uzyskanie częściowo samopodtrzymujących się reakcji w warunkach Plasma-Focus poprzez pułapkowanie protonów i cząstek alfa w silnym polu magnetycznym.
Projekt w ramach konkursu Preludium pt. „Anomalny transport elektronów w częściowo namagnetyzowanej plazmie wywołany azymutalnymi oscylacjami” otrzymał zespół pracowników z Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych IFPiLM. Wnioskodawcą projektu był mgr inż. Olgierd Cichorek.
Projekt dotyczy badań przepływów plazmy w rakietowych silnikach elektrycznych typu Halla. Zasada działania silników Halla wykorzystuje efekt zmniejszenia mobilności elektronów w polu magnetycznym. Jednak klasyczna, zderzeniowa teoria przewodnictwa elektronowego przewiduje znacząco niższe wartości przewodnictwa elektronowego od wartości obserwowanych w eksperymentach. Dokładne zjawiska fizyczne powodujące zwiększone wartości przewodnictwa obserwowane doświadczalnie nie są znane; nadmiarowe przewodnictwo przyjęto więc nazywać anomalnym przewodnictwem elektronowym. Obecnie podejrzewa się, że kluczową rolę w mechanizmach anomalnego przewodnictwa elektronowego odgrywają oscylacje plazmowe propagujące się w kierunku azymutalnym, prostopadłym do zasadniczej, radialnej składowej pola magnetycznego.
Projekt zakłada przebadanie przepływu plazmy w silniku Halla pod kątem znalezienia warunków generacji oscylacji azymutalnych. W tym celu zostanie przeprowadzony eksperyment z obrazowaniem plazmy za pomocą szybkiej kamery fotograficznej. Uzyskane wyniki zostaną porównane z obliczeniami numerycznymi. Głównym celem projektu jest ustalenie, czy w punktach pracy silnika wykazujących obecność oscylacji azymutalnych będą występować także zwiększone wartości przewodnictwa elektronowego.
Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych | Silnik Halla |
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy naukowej!
Zdjęcia: IFPiLM