Dowiedz się więcej o energii przyszłości, o energii termojądrowej, o pracy naukowców ...

Informacje o projekcie

„Stany Skupienia – nauka i sztuka” – to naukowo-artystyczny dialog wprowadzający młodzież w zagadnienia związane z fuzją termojądrową, badaniami plazmy i szeroko pojętą atomistyką.

Celem spotkania jest popularyzacja i rozpowszechnienie wiedzy o energii termojądrowej, zainspirowanie młodych ludzi do kształcenia się w kierunkach ścisłych oraz rozbudzenie w nich wrażliwości na naukę i sztukę.

W trakcie warsztatów młodzi ludzie dowiedzą się, jaki jest wkład Polski w rozwój badań w dziedzinie fizyki plazmy i energii termojądrowej i dlaczego badania nad syntezą termojądrową dają nadzieję na bezpieczne źródło energii w przyszłości.

Unikalna formuła spotkania, połączenie nauki i sztuki, pobudzi wyobraźnię uczestników, którzy spróbują przenieść zdobytą wiedzę naukową na scenę teatralną. 

Program spotkania (ok. 2h 30min)

  • wprowadzenie do warsztatów, kilka słów o istocie nauki i jej korelacji ze sztuką
  • wykład z prezentacją o energii termojądrowej, o wkładzie IFPiLM i innych polskich instytutów badawczych w rozwój badań w tej dziedzinie
  • pytania i dyskusja z naukowcem
  • zwiedzanie hali głównej IFPiLM gdzie usytuowany jest największy w Europie silnoprądowy generator plazmowy typu plasma focus PF-1000 i/lub Laboratorium Plazmowych Silników Satelitarnych
  • warsztaty interaktywne na scenie Teatru GO-Fundacji Proscenium

Prowadzący

Natalia Krawczyk – pracownik naukowy IFPiLM. 

Włodzimierz Gołaszewski – polski reżyser filmowy i teatralny, aktor. Jest dyrektorem i założycielem Teatru GO, w którym od lat realizuje spektakle dla dzieci i młodzieży m.in. „Satyry i Bajki” Ignacego Krasickiego i Adama Mickiewicza, „Baśnie” Hansa Christiana Andersena.

Informacje praktyczne

termin spotkania: dokładny termin zostanie uzgodniony bezpośrednio z zainteresowaną szkołą

liczba uczestników: maks. 40 osób

miejsce spotkania: siedziba Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, ul. Hery 23, Warszawa

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Warsztaty finansowane są ze środków publicznych w ramach działalności Krajowego Punktu Kontaktowego Euratom – IFPiLM i mają na celu popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy o energii termojądrowej.

 

zgłoszenie na warsztaty: rezerwacja drogą elektroniczną pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Serdecznie zapraszamy młodzież i nauczycieli w imieniu Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy i Fundacji Proscenium!

Początek strony