Dr hab. Agata Chomiczewska i dr inż. Natalia Wendler z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) wygłoszą wykład pt. „Synteza jądrowa – przełomowe wyniki badań, które mogą zmienić przyszłość energetyki” podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.
Festiwal odbędzie się w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Na uczestników wydarzenia czekać będzie aż 20 scen tematycznych i blisko 1000 aktywności naukowych, w tym wykładów, warsztatów i pokazów.
Dr hab. Chomiczewska i dr Wendler wystąpią w niedzielę, 8 grudnia, o godz. 14.55 w Sali Konferencyjnej – Scena Science Corner: sala nr 6.
Obie prelegentki to wybitne specjalistki w dziedzinie syntezy jądrowej, aktywnie uczestniczące w międzynarodowych badaniach i wydarzeniach popularyzujących naukę. Należą do międzynarodowego zespołu naukowców, który w ostatnich latach osiągnął przełom w dziedzinie syntezy jądrowej podczas eksperymentów na największym na świecie tokamaku JET w Wielkiej Brytanii, ustanawiając tym samym światowy rekord energetyczny.
Dr hab. Agata Chomiczewska - doktor habilitowana nauk fizycznych, profesor IFPiLM, kierownik Zakładu Badań Plazmy Termojądrowej oraz Laboratorium Badań Plazmy Metodami Spektroskopowymi w IFPiLM.
Główne obszary jej badań obejmują syntezę termojądrową, ze szczególnym uwzględnieniem badania zanieczyszczeń plazmy przy wykorzystaniu metod spektroskopowych w układach z magnetycznym utrzymaniem plazmy. Od 2016 r. sprawuje funkcję krajowego koordynatora badań na europejskich eksperymentalnych urządzeniach termojądrowych typu tokamak znajdujących się w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Niemczech oraz Japonii. Od 2024 r. jest członkiem rady projektowej programu Fusion Science Department działającego w ramach konsorcjum EUROfusion.
Jest autorką lub współautorką ponad 200 publikacji naukowych. Aktywnie uczestniczy także w organizacji międzynarodowych konferencji naukowych oraz wydarzeń popularyzujących zagadnienia związane z syntezą termojądrową.
Dr inż. Natalia Wendler - doktor nauk fizycznych, adiunkt w Zakładzie Badań Plazmy Termojądrowej w IFPiLM, popularyzatorka nauki.
Od początku kariery zawodowej w ramach konsorcjum EUROfusion angażuje się w badania dotyczące głównie zanieczyszczeń plazmy na wielu międzynarodowych urządzeniach eksperymentalnych, takich jak tokamak JET (Joint European Torus) w Anglii, ASDEX Upgrade (Axially Symmetric Divertor Experiment) w Niemczech, TCV (Tokamak à configuration variable) w Szwajcarii, stellarator Wendelstein 7-X w Niemczech czy LHD (The Large Helical Device) w Japonii.
Jest autorką lub współautorką niemal 100 publikacji naukowych. Poza działalnością badawczą angażuje się w popularyzację nauki, prowadząc warsztaty, wygłaszając wykłady oraz uczestnicząc w różnych wydarzeniach i festiwalach naukowych.
Program Śląskiego Festiwalu Nauki: https://slaskifestiwalnauki.pl/program
Więcej informacji: Śląski Festiwal Nauki Katowice
Źródło: Śląski Festiwal Nauki Katowice
Zdjęcia i materiały graficzne: Śląski Festiwal Nauki Katowice, IFPiLM