Warszawski Festiwal Nauki oferuje cykl spotkań z naukowcami, którzy w przystępny sposób prezentują najnowsze osiągnięcia, metody badawcze oraz wyzwania na przyszłość.
Spotkania dotyczą wielu dziedzin nauki – od nauk ścisłych przez przyrodnicze, medycynę, nauki humanistyczne, społeczne aż do dyscyplin związanych ze sztuką. Są adresowane do wszystkich, bez względu na wykształcenie i wiek. Mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw oraz wycieczek. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych na wszystkich poziomach nauczania.
Tegoroczna jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 17-26 września. Spotkania organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.
Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy od wielu lat uczestniczy w tym wydarzeniu.
W tym roku naukowcy z IFPiLM przygotowali:
1) film edukacyjny pt. „Czym jest światło i jak działa laser”
W filmie zostanie przedstawiona (na przykładzie kilku zjawisk fizycznych) natura światła. Omówimy podstawowe zjawiska fizyczne dotyczące światła laserowego oraz zaprezentujemy ciekawe doświadczenia ze światłem laserowym.
2) lekcje festiwalowe dla szkół, które zarejestrowały się na stronie internetowej organizatora:
- „Słońce – niewyczerpane źródło energii”, dr Piotr Chmielewski
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, co to jest fuzja i jakie ma znaczenie dla przyszłości naszej planety. Zobaczą też, jak przebiega reakcja fuzji na Słońcu i w jakich urządzeniach będzie można ten proces odtworzyć na Ziemi. - „Fuzja jądrowa, czyli jak sprowadzić Słońce na Ziemię”, mgr Tomasz Fornal
Na lekcji będą omówione m.in. sposoby pozyskiwania energii elektrycznej, słuchacze dowiedzą się, na czym polega reakcja syntezy jądrowej. Następnie zaprezentowany zostanie spektrometr optyczny wraz z wyjaśnieniem zasady jego działania i zastosowania. - „Lasery: muzyka światła”, dr Paweł Gąsior
Uczniowie dowiedzą się, jaka jest różnica między światłem zwykłym a laserowym, pokazane zostaną możliwości i zastosowania różnych rodzajów laserów, a na koniec przeprowadzona będzie rozmowa na temat bezpieczeństwa ich używania. - „Promieniowanie jądrowe oraz sposoby jego detekcji”, mgr Katarzyna Mikszuta-Michalik
Celem spotkania będzie przybliżenie słuchaczom tematyki promieniowania jądrowego i sposobów jego detekcji. Podczas lekcji zaprezentowany zostanie materiał filmowy z pokazem pomiaru promieniowania gamma z różnych źródeł promieniotwórczych.
Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl