Najnowsze informacje ze świata nauki, spotkania z naukowcami, ciekawe pokazy i warsztaty – to tylko część atrakcji przygotowanych na zbliżającą się 24. edycję Pikniku Naukowego. W tym roku wszystkie aktywności będzie można zobaczyć online. Piknik rozpocznie się 8 maja i potrwa tydzień.
Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoi ludzkość, jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego. Dlatego tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Klimat i my”.
W ramach Pikniku Naukowego Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy przygotował dla uczestników dwa spotkania z naukowcami oraz dwa materiały wideo.
W niedzielę, 9 maja, o godz. 11.30 rozpocznie się spotkanie dla młodszych odbiorców pt. „Fuzja, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi”. Dr Piotr Chmielewski wyjaśni między innymi, na czym polega synteza termojądrowa oraz jakie znaczenie ma fuzja dla przyszłości naszej planety.
Linki do wydarzenia: https://tiny.pl/r85x1
https://www.facebook.com/events/125127956273620
Dorośli będą mogli uczestniczyć w spotkaniu na temat fuzji kilka godzin później. O 15.00 dr Patryk Wojtowicz w wykładzie pt.: „Fuzja termojądrowa – bezemisyjne i niewyczerpane źródło energii” opowie między innymi o sposobach utrzymywania plazmy w urządzeniach termojądrowych za pomocą pola magnetycznego i lasera. Uczestnicy zapoznają się też z różnymi koncepcjami reaktorów termojądrowych oraz poznają obecny stan badań nad energetyką termojądrową.
Linki do wydarzenia: https://tiny.pl/r85xj
https://www.facebook.com/events/815435639408446
Od 10 maja na stronie internetowej Pikniku Naukowego będą dostępne także nasze filmy:
- „Droga do energii przyjaznej naturze – fuzor” – głównym elementem pokazu będzie urządzenie do elektrostatycznego utrzymywania plazmy zwane fuzorem. Celem pokazu jest proste i obrazowe pokazanie zasady zjawiska syntezy termojądrowej oraz przedstawienie wyzwań, jakie wciąż stoją na drodze do opanowania fuzji termojądrowej.
- „Rozpraszanie wiązki laserowej oraz wykorzystanie tego zjawiska w ochronie środowiska” – podczas eksperymentu zaprezentowane zostanie zjawisko rozpraszania wiązki laserowej w roztworze wody z drobnymi zanieczyszczeniami. Podczas filmu wyjaśnione zostaną także aspekty fizyczne będące podstawą działania systemu LIDAR (Light Detection and Ranging), a następnie jego zastosowanie w ochronie środowiska, fotogrametrii czy diagnostyce plazmy.
Piknik Naukowy jest organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje uczestników tego wydarzenia do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.
Program Pikniku Naukowego: https://pikniknaukowy.pl/program
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/459217775391273/