W tym roku przypada stulecie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. To doskonała okazja, aby przypomnieć i podkreślić, jak ważne są polskie odkrycia i dokonania w dziedzinie światowej fizyki. Naukowcy opowiedzą o tym podczas zbliżającego się XLVI Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich w Warszawie.
Wydarzenie rozpocznie się 16 października 2020 r. i potrwa trzy dni. Zjazd zorganizowano w formie hybrydowej. Wszystkie wystąpienia odbędą się stacjonarnie przy udziale wykładowców, zaproszonych gości i obsługi technicznej, a całe wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy YouTube.
– To wielkie święto polskich fizyków. Od 100 lat wyznaczamy naukowe trendy. Bez fizyków nie byłoby smartfonów, komputerów czy internetu. To ich osiągnięcia wspomagają diagnozowanie nowotworów czy rozwój fotowoltaiki. Polscy fizycy uczestniczą niemal w każdym znaczącym międzynarodowym przedsięwzięciu badawczym i odnoszą sukcesy – opowiada prof. Andrzej Wysmołek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XLVI Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich.
Program Zjazdu w pigułce przedstawi polskie osiągnięcia w dziedzinie fizyki. Pierwszego dnia profesorowie opowiedzą o początkach PTF, przewidziano także przyznanie nagród, wręczenie medali oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W sobotę, 17 października, zaplanowano 13 półgodzinnych wystąpień popularnonaukowych dotyczących najbardziej aktualnych zagadnień dotyczących fizyki. Ostatni dzień wydarzenia będzie skierowany do nauczycieli i poświęcony nauczaniu fizyki w szkole.
Szczególną rolę w programie Zjazdu odgrywać będzie otwarta sesja plakatowa "100 plakatów na stulecie" (17 października, godz. 18.00-20.00), na której między innymi naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy zaprezentują swoje prace.
Źródło: 100 lat PTF