Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w otwartej sesji plenarnej poświęconej przełomowym osiągnięciom w dziedzinie syntezy jądrowej.
Sesja stanowi niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w pierwszym wspólnym spotkaniu przedstawicieli czołowych ośrodków naukowych na świecie, które w ostatnim czasie ogłosiły rekordowe osiągnięcia.
Gośćmi specjalnymi będą wybitni naukowcy: dr Ernesto Lerche z Culham Science Centre (UKAEA), LPP-ERM/KMS oraz dr Clement Trosseille z Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych. Dr Ernesto Lerche omówi przełomowe wyniki uzyskane przez europejskich naukowców w grudniu 2021 roku na największym na świecie urządzeniu do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych – tokamaku JET (Joint European Torus), który znajduje się w Wielkiej Brytanii. Natomiast dr Clement Trosseille przedstawi sukces amerykańskich naukowców związany z uzyskaniem dodatniego bilansu energetycznego w procesie laserowej syntezy jądrowej w grudniu 2022 roku i w lipcu 2023 roku.
Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do zdobycia kompleksowej wiedzy na temat najnowszych postępów poczynionych w badaniach nad nowym źródłem energii – energetyką termojądrową. Uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom oraz naukowcom z IFPiLM.
Synteza jądrowa niesie ze sobą ogromne nadzieje na rozwiązanie światowego kryzysu energetycznego i zrewolucjonizowanie sposobu wytwarzania energii, dlatego niezwykle istotne jest, aby jak największa liczba odbiorców była świadoma przemian zachodzących w energetyce oraz potencjału syntezy jądrowej, nad którą prace prowadzone są również w Polsce.
Data: 19 września 2023, godz. 16.00
Miejsce: ADN Centrum Konferencyjne, „Biura przy Warzelni”
Adres: ul. Grzybowska 56, budynek GH, wejście B, piętro IV, Warszawa
Aby wziąć udział w sesji, prosimy o dokonanie rejestracji do 14 września do godz. 12.00 na stronie: https://plasma2023.ipplm.pl/plenary-session-registration
Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na sesję plenarną jest bezpłatny.
Otwarta sesja plenarna odbędzie się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej PLASMA 2023 organizowanej przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
Oficjalnym językiem sesji plenarnej będzie język angielski.
Wydarzenie: www.facebook.com/events