Zestaw obrazów 2019
zdjecie1.jpg
zdjecie2.jpg
zdjecie3.jpg
zdjecie4.jpg
zdjecie5.jpg
zdjecie6.jpg
2019_1.JPG
2019_2.JPG
2019_4.JPG
ITER Organization, realizująca projekt budowy eksperymentalnego reaktora fuzji termojądrowej, proponuje możliwość płatnych praktyk dla studentów na każdym poziomie kształcenia (tj. studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie).
Staże trwają do sześciu miesięcy z możliwością przedłużenia do jednego roku (w zależności od kategorii stażu).
Oferowana jest szeroka gamę tematów staży. Informacje dotyczące programu praktyk w ITER przedstawione są w broszurze Welcome Booklet for Interns.
Otwarcie kampanii stażowej 2024 przewidziane jest w połowie lutego 2024 roku. Informacje dostępne będa na stonie https://www.iter.org/jobs/internships.
Program staży Fusion for Energy (F4E) promuje szkolenia w dziedzinie syntezy jądrowej w obszarach technicznych i wsparcia. Celem jest umożliwienie absolwentom uczelni wyższych wniesienia wkładu w prace F4E i zdobycia doświadczenia zawodowego z pierwszej ręki.
Fusion for Energy jest organizacją odpowiedzialną za wkład Europy w ITER - największe na świecie partnerstwo naukowe, którego celem jest wykazanie, że synteza termojądrowa jest realnym i zrównoważonym źródłem przyszłej energii na świecie.
Zaproszenie do składania wniosków w sprawie staży F4E 2024/25 zostanie ogłoszone w pierwszej połowie 2024 r. na stronie F4E.
Asocjacja FuseNet ma na celu stworzenie zintegrowanego programu edukacji w dziedzinie fizyki i technologii fuzji jądrowej w Europie i nie tylko. Rozpoczęła swoją działalność w październiku 2008 roku wówczas jako projekt FuseNet. W asocjację projekt przekształcił się w 2010 roku.
Program asocjacji obejmuje edukację z fizyki na poziomie szkoły średniej, studiów licencjackich, magisterskich aż do doktoranckich, z silnym naciskiem na współpracę z instytutami fuzyjnymi i wyższymi uczelniami w całej Europie.
FuseNet prowadzi platformę www.fusenet.eu w celu:
Dziedziny działalności FuseNetu :
Budżet asocjacji FuseNet składa się zarówno z dofinansowania ze strony Komisji Europejskiej, jak również ze składek członkowskich. Jego członkami są ponad 50 ośrodków naukowych, w tym Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie.
Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy reprezentuje polskie środowisko naukowe pracujące w dziedzinie fuzji w asocjacji FuseNet. Aktywność IFPiLM w ramach tego projektu skupia się przede wszystkim na organizowaniu Letniej Szkoły Fizyki Plazmy w Kudowie Zdroju.
I/ Studia magisterskie:
1. Erasmus Mundus
European Master In Nuclear Fusion Science and Engineering Physics (FUSION-EP)
Erasmus Mundus Master Courses to czterosemestralne studia w dwóch różnych uniwersytetach w dwóch krajach, zakończone dyplomem łączonym z tych uniwersytetów. Dwa pierwsze semestry w uniwersytecie A, a trzeci i czwarty semestr w uniwersytecie B. Celem programu jest zapewnienie wysokospecjalistycznej edukacji w dziedzinie fizyki inżynierskiej nastawionej przede wszystkim na badania w zakresie fuzji jądrowej.
Uniwersytety biorące udział w projekcie: Universiteit Gent, Belgium (jako Koordynator); Université de Lorraine, Nancy, France; Universidad Complutense de Madrid, Spain; Universidad Carlos III de Madrid, Spain; Universität Stuttgart, Germany.
Ogólny program studiów podzielony został na 3 obszary: fizyka plazmy, komputerowe metody fizyki, technologie plazmowe.
Więcej informacji na stronie www.em-master-fusion.org
2. Universities in France
French Master track Fusion
Dwuletni program studiów prowadzony przez państwowe i prywatne instytuty naukowe we Francji usytuowane w czterech geograficznych rejonach Francji: Ile de France (4), Bordeaux (2), Nancy (2), Marseille (4).
I semestr studiów dla wszystkich studentów jest jednolity, w którym uczą się podstaw fizyki plazmy, a także poznają naukowe i techniczne aspekty fuzji. Począwszy od II semestru do końca IV semestru kształcenie odbywa się w jednej z trzech kategorii: a/ magnetyczne utrzymanie plazmy (MCF); b/ inercyjne utrzymanie plazmy (ICF); c/ fizyka i technologia fuzji (PCF)
Więcej informacji o programie na stronie: www.sciences-fusion.fr
3. Eindhoven University (Netherlands)
Master of Science programme ‘Science and Technology of Nuclear Fusion’
Jest to dwuletni program studiów magisterskich w Technical University w Eindhoven w Holandii. Po ukończeniu tych studiów absolwent otrzymuje tytuł 'Master of Science and Technology of Nuclear Fusion'. Dla ambitnych studentów uniwersytet umożliwia uzyskanie ‘podwójnego dyplomu'.
Więcej informacji na stronie: www.tue.nl
4. York University (United Kingdom)
York University Fusion Master (1 rok)
Uniwersytet w Yorku proponuje 12-miesięczny program studiów magisterskich. Kształcenie skoncentrowane jest w dwóch głównych dziedzinach: magnetyczne utrzymanie plazmy (MCF) i inercyjne utrzymanie plazmy (ICF).
Więcej informacji na stronie: www.york.ac.uk
5. University of Rome (Italy)
2nd Level Master course in Fusion Energy Science and Engineering
Studia magisterskie II stopnia z Fuzji Jądrowej i Inżynierii na Uniwersytecie w Rzymie. Program studiów magisterskich podzielony został na trzy części: 440 godzin, czyli 5 miesięcy, wykładów dydaktycznych; 4 miesiące praktyk w laboratoriach we Włoszech bądź za granicą; przygotowanie pracy magisterskiej i egzaminy końcowe.
Więcej informacji na stronie: masterfusioneregy.com
6. Czech University Prague/IPP in Prague (Czech Republic)
Master course in Physics and Technology of Thermonuclear Fusion (PTTF)
Dwuletnie inżynierskie studia magisterskie z Fizyki i Technologii Syntezy Termojądrowej na Uniwersytecie w Pradze. Kurs studiów magisterskich składa się z trzech części: teorytycznej, fizyki eksperymentalnej i technologii syntezy jądrowej. W programie studiów przewidziane są specjalistyczne zajęcia laboratoryjne podczas których realizowane będą indywidualne projekty studentów. Wyniki uzyskane w trakcie tych projektów mogą być opublikowane w czasopismach naukowych. Dodatkowo, studenci będą mieli okazję pracować na tokamaku Golem, który od niedawna znajduje się na uczelni.
Więcej informacji na stronie: physics.fjfi.cvut.cz
II/ Studia doktoranckie:
1. Universities of York, Durham, Liverpool and Manchester
UK Fusion Doctoral Training Network (Universities of York, Durham, Liverpool and Manchester)
Program jest realizowany przy współpracy uniwersytetów i instytutów naukowych w Wielkiej Brytanii, prowadzących badania w dziedzinie fuzji jądrowej. Tematyka obejmuje następujące dziedziny związane z fuzją jądrową: nauka o materiałach, fizyka plazmy, fizyka jądrowa, technologia, fizyka laserów itp. Studenci uczestniczą w eksperymentach związanych z tokamakami MAST i JET w Culham w Oxfordshire, w Rutherford Appleton Laboratory w dziale Central Laser Facility oraz w laboratoriach wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia komputerowe.
Więcej informacji na stronie: www.york.ac.uk
2. Erasmus Mundus Doctoral College
European Doctoral College in Nuclear Fusion Science and Engineering
Trzyletni program studiów doktoranckich z fuzji jądrowej i inżynierii oferowany przez 26 europejskich instytucji partnerskich reprezentujących 9 państw, organizację Iter i 14 partnerów stowarzyszonych z Chin, Japonii, Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Więcej informacji na stronie: www.em-fusion-dc.org
3. Max-Planck-Institute for Plasma Physics
International Helmholtz Graduate School for Plasma Physics
Intencją programu jest przygotowanie doktorantów do pracy w dziedzinach związanych z syntezą jądrową. Podyplomowe kształcenie jest dobrze zorganizowane i dostosowane do potrzeb doktorantów.
Więcej informacji na stronie: www.ipp.mpg.de
Organizowana co dwa lata przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Szkoła przeznaczona jest dla młodych naukowców z całego świata i dotyczy badań nad energią fuzji jądrowej, eksperymentów plazmowych, diagnostyki plazmy i technologii fuzji. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego wstępnego przygotowania z fizyki plazmy. Podczas specjalnych sesji uczestnicy przedstawiają wyniki swoich prac badawczych w krótkich wystąpieniach (20-30 minut).
Kolejna już 17. edycja szkoły odbędzie się w dniach 3 -7 czerwca 2024 roku w Kudowie-Zdrój.
Więcej informacji o szkole można uzyskać na stronie: kudowaschool.ipplm.pl
Szkoła trwa 2 tygodnie i jest organizowana przez Stowarzyszenie "Trilateral Euregio Cluster" (TEC), w skład którego wchodzą takie instytuty jak The Institute for Energy Research/ Plasma Physics at Research Centre Jülich, the FOM-Institute for Plasma Physics Rijnhuizen oraz the Laboratory for Plasma Physics of the ERM/KMS Brussels.
Szkoła Carolus Magnus Summer School jest poświęcona teoretycznym i doświadczalnym aspektom plazmy wysokotemperaturowej. Co roku jest wybierany jeden dział z fizyki lub technologii plazmy do dokładniejszego opracowania.
Letnia Szkoła Carolus Magnus jest głównie dedykowana dla doktorantów, jak również dla studentów, którzy staną się doktorantami zaraz po zakończeniu kursu. W szkole bierze udział około 50-60 studentów z całego świata. Wykłady prowadzi około 30 wykładowców, w większości pracownicy TEC.
Carolus Magnus Summer School odbywa się co 2 lata. Kolejna edycja CMSS wstępnie zaplanowana jest na lato 2024 roku w Belgii.
Więcej informacji: Carolus Magnus Summer School on Plasma Physics
Coroczna Szkoła Letnia trwa 2 tygodnie i jest prowadzona w Culham koło Oksfordu przez Culham Science Centre, macierzysty ośrodek Euratom/UKAEA Fusion Association. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego wstępnego przygotowania z fizyki plazmy. Uczestnikami są studenci 50 krajów. Średnio około dwie trzecie pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. Wykładowcami są pracownicy wiodących instytutów fuzyjnych, astrofizyki i badań kosmicznych z Wielkiej Brytanii oraz z całej Europy.
61. edycja tej szkoły zaplanowana jest na 15-25 lipca 2024 r.
Więcej informacji: Culham Plasma Physics Summer School
PlasmaSurf to coroczna szkoła letnia poświęcona fizyce plazmy, intensywnym laserom i fuzji jądrowej, której gospodarzem jest Instituto de Plasmas e Fusão Nuclear (IPFN), jednostka badawcza Instituto Superior Técnico, Uniwersytetu w Lisbonie.
Przeznaczony dla studentów inżynierii i fizyki licencjackiej oraz magisterskiej, jest dobrą okazją do zdobycia wiedzy w perspektywie przyszłej kariery lub poszerzeniu wiedzy z zakresu fizyki. Główny program szkoły przewiduje zapoznanie się z tokamakiem ISTTOK i Laboratorium Intensywnych Laserów. Oferowane są również zajęcia na świeżym powietrzu - w tym surfing.
Następna szkoła letnia PlasmaSurf odbędzie się w dniach 14-20 lipca 2024 roku.
Więcej informacji: IPFN PlasmaSurf, Portugal
Organizowana przez Uniwersytet w Sofii, tygodniowa Szkoła Letnia z fizyki plazmy odbywa się co dwa lata. Tematyka obejmuje podstawy fizyki plazmy, fizyki i technologii materiałowej, badań fuzyjnych: modelowania i diagnostyki oraz technologii urządzeń fuzyjnych. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego wstępnego przygotowania z fizyki plazmy.
Kolejna edycja odbędzie się w dniach 24-30 czerwca 2024 roku.
Więcej informacji: Summer School on Plasma Physics in Kiten, Bulgaria
Dwutygodniowa szkoła organizowana corocznie od 2007 roku przez KIT (Karlsruhe Institute of Technology). W roku 2018 miała miejsce jużpo raz dwunasty. Program szkoły przewiduje wykłady, warsztaty oraz ćwiczenia laboratoryjne. Tematyka obejmuje przegląd i omówienie technologii urządzeń fuzyjnych. Najbardziej polecana dla inżynierów pracujących przy eksperymentach plazmowych.
Wśród społeczności fuzyjnej jest uważana za najbardziej zaawansowaną szkołę letnią. Wskazane jest aby uczestnik tej szkoły odbył przeszkolenie wcześniej w innej europejskiej szkole z fuzji nie wymagającej żadnej wstępnej wiedzy z fizyki plazmy.
Kolejna edycja Karlsruhe International School on Fusion Technologies odbędzie się w dniach 10 - 18 kwietnia 2024 roku.
Więcej informacji: Karlsruhe International School on Fusion Technologies
Tygodniowa szkoła odbywa się corocznie w Max-Planck Institute for Plasma Physics (IPP) w Greifswald w Niemczech. Letni Uniwersytet obejmuje fizykę plazmy ze szczególnym naciskiem na fuzję jądrową. Główne omawiane działy:
Kolejna edycja tej Szkoły Letniej odbędzie się w jesienią 2024 roku.
Więcej informacji: IPP Summer University on Plasma Physics and Fusion Research
SUMTRAIC jest eksperymentalną letnią szkołą fizyki plazmy (SUMmer TRAIning Course) organizowaną corocznie w Instytucie Fizyki Plazmy Czeskiej Akademii Nauk w Pradze (IPP CAS).
Głównym punktem programu szkoły jest bezpośrednie zaangażowanie uczestników w przetwarzanie i analizę danych eksperymentalnych z tokamaka COMPASS lub nawet udział w eksperymentach. COMPASS jest jednym z wiodących urządzeń wśród mniejszych tokamaków na świecie, z programem eksperymentalnym skupionym na oddziaływaniu plazma-ściana, fizyce plazmy brzegowej, trybie H i elektronach rozbiegowych.
Kolejna szkoła planowana jest na 2024 rok.
Więcej informacji: SUMTRAIC, International Summer Training Course on Experimental Plasma Physics
Międzynarodowa Szkoła ITER organizowana jest regularnie w celu umożliwienia młodym naukowcom i inżynierom zapoznania się ze stymulującą, wielodyscyplinarną i pełną wyzwań dziedziną, jaką jest synteza jądrowa.
W ciągu pięciu dni szkoła organizuje wykłady prowadzone przez czołowych specjalistów z organizacji badawczych zrzeszonych w ITER i z organizacji ITER, stymulujące sesje dyskusyjne oraz możliwość przedstawienia przez studentów własnych badań w formie prezentacji plakatów.
Gospodarzami i organizatorami Szkoły są wspólnie Uniwersytet Aix-Marseille i organizacja ITER, a zajęcia odbywają się na przemian w Aix-en-Provence we Francji i w siedzibach członków ITER. Od 2007 r. odbyło się 12 edycji, w których poruszono szeroki zakres zagadnień z dziedziny fizyki i techniki, mających zasadnicze znaczenie dla powodzenia projektu ITER.
Więcej informacji: ITER International School, Aix-en-Provence, Francja
Letnia Szkoła Diagnostyki Plazmy PhDiaFusion to wydarzenie naukowe organizowane co dwa lata, przez CEA Cadarache (Francja) i Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN), przeznaczone dla studentów oraz ich opiekunów w duchu idei "mistrz i uczeń".
Pomiary diagnostyczne są niezbędne w eksperymentach plazmowych do wnioskowania o odpowiednich właściwościach plazmy, zarówno dla interpretacji fizycznej, jak i dla kontroli w czasie rzeczywistym. W nowoczesnych urządzeniach termojądrowych, takich jak ITER, DEMO, czy obiekt neutronowy DONES, ogromna ilość generowanych danych może wymagać szybkich i wydajnych procesów wnioskowania o fizycznych wielkościach przy rozsądnym koszcie obliczeniowym. Zastosowanie sztucznej inteligencji może być bardzo pomocne w osiągnięciu tego celu poprzez zasilanie systemów uczących się danymi eksperymentalnymi i/lub wynikami symulacji.
Kolejna edycja PhDiaFusion planowana jest na rok 2025.
Więcej informacji: PhDiaFusion Summer School
11-07-2024
Ośrodek ELI Beamlines zaprasza na miesięczny staż studentów zainteresowanych tematyką fuzji proton bor. Szczegóły oferty znajdują się na stronie: https://tiny.pl/dl6dd
Czytaj więcej01-02-2024
Trwa nabór wniosków do 61. Culham Plasma Physics Summer School, która odbędzie się w Culham w dniach 15–25 lipca 2024 r. Celem szkoły jest zapewnienie studentom i nowym rekrutom wprowadzenia do podstawowych zasad fizyki...
Czytaj więcej29-01-2024
Do 15 lutego 2024 roku jest możliwość skłądania wniosków o stypendium w programie magisterskim FUSION-EP (European Master of Science in Nuclear Fusion and Engineering Physics), który rozpocznie się jesienią 2024 roku. FUSION-EP to...
Czytaj więcej23-01-2024
Rozpoczęła się kampania rekrutacyjna na stypendia podoktorskie Monaco-ITER na lata 2024-2026. Poszukujemy najlepszych kandydatów z doskonałym doświadczeniem w zakresie kreatywności i osiągnięć. Możliwości badawcze istnieją w wielu obszarach nauki i...
Czytaj więcej07-12-2023
8thEIROforum School on Instrumentation odbędzie się w dniach 13–17 maja 2024 r., a gospodarzami będą ESO i EUROfusion w Garching koło Monachium w Niemczech. ESI jest organizowane wspólnie przez Grupę Roboczą ds....
Czytaj więcej05-12-2023
Zapraszamy do udziału w 17. edycji Letniej Szkoły Fizyki Plazmy organizowanej przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Wydarzenie odbędzie się w Kudowie-Zdroju w dniach 3-7 czerwca 2024 roku. Kudowa Summer School...
Czytaj więcej29-11-2023
FuseNet aby wspierać i pobudzać rozwój w badaniach nad fuzją jądrową, przyznaje nagrody za prace magisterskie studentom, którzy napisali wyjątkowe prace przeprowadzone w Europie lub we współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Nagrody są wyrazem...
Czytaj więcej02-06-2023
Jeśli jesteś doktorantem w dziedzinie syntezy jądrowej, to jest to wydarzenie dla Ciebie. Dołącz do innych doktorantów z całej Europy w sierpniu w Lozannie w Szwajcarii! Coroczne PhD Event organizowane przez Europejską Sieć Edukacyjną Fusion...
Czytaj więcej12-05-2023
W dniach od 5 do 15 czerwca 2023 r. Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) będzie gospodarzem intensywnego wirtualnego kursu z fizyki plazmy i nauk o energii termojądrowej, prowadzonego przez światowej...
Czytaj więcej04-05-2023
Europejskie Konsorcjum na rzecz Rozwoju Energii Termojądrowej, EUROfusion , ogłosiło zaproszenie do składania wniosków o granty inżynieryjne EUROfusion 2024 . Granty te zapewniają finansowanie dla maksymalnie dwudziestu wybitnych inżynierów rozpoczynających karierę zawodową na prowadzenie projektów...
Czytaj więcej10-04-2023
Nowa Międzynarodowa Szkoła Fuzji JT-60SA (JIFS), finansowana i zorganizowana wspólnie przez japońskie Narodowe Instytuty Nauki i Technologii Kwantowej (QST) oraz EUROfusion, ma na celu przygotowanie nowej generacji fizyków i inżynierów...
Czytaj więcej10-04-2023
Europejskie Konsorcjum na rzecz Rozwoju Energii Termojądrowej EUROfusion ogłosiło nabór wniosków do kolejnej rundy EUROfusion Bernard Bigot Researcher Grants, która sfinansuje dziesięciu wybitnym naukowcom rozpoczynającym karierę naukową projekty badawcze rozpoczynające się w pierwszej...
Czytaj więcej08-03-2023
W dniach 17 - 27 lipca 2023 roku w Culham Science Centre w Oxfordshire (Wielka Brytania).odbędzie się 60th Culham Plasma Physics Summer School. Celem Szkoły Letniej jest wprowadzenie do podstawowych zasad fizyki...
Czytaj więcej17-02-2023
Letnia Szkoła Diagnostyki Plazmy PhDiaFusion to wydarzenie naukowe organizowane co dwa lata, przez CEA Cadarache (Francja) i Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN), przeznaczone dla studentów oraz ich opiekunów w duchu...
Czytaj więcej31-01-2023
28. Międzynarodowa Konferencja Technologii Magnetycznych (MT-28) zostanie zorganizowana przez Organizację ITER oraz Francuską Komisję Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA) w Aix-en-Provence we Francji, w dniach od 10 do 15...
Czytaj więcej09-01-2023
Do 15 lutego 2023 roku jest możliwość skłądania wniosków o stypendium w programie magisterskim FUSION-EP, który rozpocznie się jesienią 2023 roku. Kandydaci powinni posiadać tytuł licencjata lub być w trakcie jego uzyskiwania...
Czytaj więcej25-11-2022
ITER Organization, realizująca projekt budowy eksperymentalnego reaktora fuzji termojądrowej, ogłosiła otwarcie 66 stanowisk dla praktykantów. Aplikowanie na 6-miesięczne płatne praktyki możliwe jest dla studentów na każdym poziomie kształcenia, po ukończeniu 1....
Czytaj więcej09-11-2022
Uniwersytet w Granadzie w Hiszpanii oraz konsorcjum IFMIF-DONES España wspólnie organizują 1st DONES Xcitech School, która odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2023 roku w Grenadzie w Hiszpani. Kurs Xcitech jest...
Czytaj więcej21-10-2022
22 listopada, FuseNet organizuje drugi FuseNet Master Event! Zapraszamy wszystkich studentów studiów magisterskich z dziedzin związanych z fuzją do wzięcia udziału w tym wydarzeniu online. Wydarzenie będzie interesujące zarówno dla...
Czytaj więcej07-09-2022
Europejska sieć edukacyjna FuseNet, organizuje trzeci doroczny Europejski Dzień Nauczyciela Fusion w dniu 14 października 2022 roku. Otwarte dla wszystkich nauczycieli nauk ścisłych i fizyki szkół średnich w Europie, w...
Czytaj więcej17-06-2022
Zakończyła się 16. edycja Letniej Szkoły Fizyki Plazmy Kudowa Summer School „Towards Fusion Energy”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w dniach 6-10 czerwca w Kudowie-Zdroju...
Czytaj więcej07-02-2020
Na mocy porozumienia między Księstwem Monako i organizacją ITER po raz kolejny przyznawane są stypendia podoktoranckie. Pozwalają one młodym naukowcom uczestniczyć w jednym z wielkich wyzwań naukowych i technicznych XXI wieku oraz...
Czytaj więcej25-11-2019
Organizator szkoły, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, zaprasza wszystkich zainteresowanych magistrantów i doktorantów kierunku fizyki oraz kierunków pokrewnych na tygodniowe wykłady do Kudowy Zdroju. Szeroki zakres tematyki, począwszy od...
Czytaj więcej21-10-2019
From May 11th to May 22nd, in Trieste, Italy, a Workshop on Radiation Damage in Nuclear Systems: From Bohr To Young is jointly organised by the Abdus Salam International Centre for Theoretical...
Czytaj więcej21-03-2019
PlasmaSurf to letnia szkoła fizyki plazmy, laserów dużej mocy i syntezy jądrowej, prowadzona przez Instituto de Plasmas e Fusão Nuclear (IPFN) w Hiszpanii. Szkoła ta skierowana jest do młodych naukowców,...
Czytaj więcej