Dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie
ogłasza konkurs na stanowisko asystenta
w Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych (PlaNS)

w Zakładzie Technologii Plazmowych

INSTYTUCJA:  Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego 
ADRES: ul. Hery 23, 01-497 Warszawa
STANOWISKO: asystent
DYSCYPLINA NAUKOWA:  fizyka plazmy
DATA OGŁOSZENIA: 18.04.2024
TERMIN SKŁADANIA OFERT: 6.05.2024
LINK DO STRONY: www.ifpilm.plpag.ifpilm.pl 
SŁOWA KLUCZOWE: plazmowe napędy satelitarne, akceleratory plazmowe
TERMIN ROZSTRZYGNIĘCIA: 14.0.2024
 
 
OPIS:

Kandydat powinien legitymować się tytułem zawodowym magistra w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych (nauki fizyczne) lub w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych (automatyka, elektronika i elektrotechnika; inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna).

WYMAGANIA:

  • Gotowość podjęcia pracy badawczej w zakresie fizyki i technologii akceleratorów plazmowych (electric propulsion) przeznaczonych do napędzania pojazdów kosmicznych (satelitów, sond międzyplanetarnych etc.).

  • Podstawowe doświadczenie w formułowaniu opisu fizycznego zjawisk dynamicznych w wyładowaniach elektrycznych w gazie/plazmie i jego implementacji numerycznej.

  • Swobodna praca w systemie operacyjnym MS Windows lub Linux.
  • Dobra znajomość popularnych języków skryptowych (jak R, Python, Matlab etc.), metod numerycznych, matematyki stosowanej i fizyki w zakresie odpowiadającym przynajmniej magisterskim studiom na Wydziale Fizyki lub MEL Politechniki Warszawskiej, systemu typu CAD.
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym samodzielne pisanie prac oraz aktywne uczestnictwo w konferencjach międzynarodowych.
  • Dodatkowe umiejętności: znajomość podstaw fizyki plazmy, języka C++ i umiejętność pracy w systemach do symulacji procesów fizycznych jak ANSYS (lub podobnych).

ZAKRES PRAC:

  • Modelowanie procesów fizycznych i badania eksperymentalne układów akceleratorów plazmowych, w szczególności silników plazmowych rozwijanych i optymalizowanych w Laboratorium PlaNS w IFPiLM – szczególny nacisk kładzie się na wykorzystanie i rozwijanie metod numerycznych do analizy dynamiki plazmy w wyżej wymienionych układach.

  • Udział w badaniach eksperymentalnych, w tym pozwalających ocenić zgodność proponowanego opisu z wynikami pomiarów dynamiki wyładowania w silniku Halla metodami diagnostyki plazmy.
  • Po upływie czterech lat pracownik powinien przedstawić gotową rozprawę doktorską.

IFPiLM oferuje:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na pełen etat,
  • pracę w zespole skupiającym zarówno doświadczonych, jak i młodych naukowców (w tym doktorantów),
  • podnoszenie kwalifikacji i możliwość szybkiego rozwoju naukowego,
  • udział we współpracy naukowej realizowanej w ważnych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą,

Kandydat na stanowisko pracownika naukowego powinien spełnić następujące kryteria:

  1. Korzystać z pełni praw publicznych.
  2. Posiadać tytuł zawodowy magistra.
  3. Posiadać predyspozycje i zamiłowanie do pracy naukowej.
  4. Znać język angielski w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury fachowej, przygotowanie publikacji naukowych i komunikowanie się w środowisku zawodowym.

Kandydat na stanowisko pracownika naukowego powinien przedstawić następujące dokumenty i pisma:

  1. Wniosek o zatrudnienie na stanowisku asystenta.
  2. List motywacyjny.
  3. Szczegółowy życiorys naukowy, w tym informację o odbytych stażach oraz o dorobku naukowym i zawodowym.
  4. Dyplom ukończenia studiów magisterskich.
  5. Materiały poświadczające posiadanie wiedzy i doświadczenia zawodowego przydatnych do realizacji prac określonych w ofercie konkursowej.
  6. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.

Kwalifikacje kandydata ocenia Komisja Konkursowa na podstawie dostarczonych dokumentów i materiałów oraz opinii kierownika zakładu (laboratorium), w którym kandydat ma być zatrudniony. Dodatkowo kierownik zakładu i/lub Komisja Konkursowa mogą zaprosić kandydata na rozmowę

Wzory oświadczeń oraz zobowiązania można ściągnąć ze strony:
https://www.ifpilm.pl/praca-w-instytucie/957-wzory-oswiadczen-oraz-zobowiazania    

Komisja Konkursowa może zwrócić się do kandydata o przedstawienie dodatkowych materiałów dotyczących jego kwalifikacji i dorobku naukowego, takich jak:

  1. opinia/opinie pracowników z tytułem naukowym lub stopniem doktora habilitowanego,
  2. poświadczone wyniki uzyskane podczas studiów magisterskich,
  3. inne materiały.

Kandydat może przedstawić Komisji Konkursowej inne dodatkowe materiały poświadczające jego kwalifikacje, dorobek naukowy i informacje o jego zainteresowaniach niedotyczących badań określonych w ogłoszeniu konkursowym.

DOKUMENTY należy składać do 6 maja 2024 r. do godziny 14:00 Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego (sekretariat), ul. Hery 23, 01-497 Warszawa z dopiskiem na kopercie „KONKURS asystent w Laboratorium PlaNS” lub przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wpisując w temacie wiadomości: „KONKURS - asystent w Laboratorium PlaNS.

  

HiPER fusionForEnergyLogo logo EUROfusion iter Laserlab Europe Fusenet European Commission Logo MEiN

Projekty badawcze realizowane przez IFPiLM są finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki i Narodowego Centrum Nauki oraz ze środków Komisji Europejskiej na podstawie umowy grantowej No 633053, w ramach Konsorcjum EUROfusion. Wsparcia finansowego udzielają także: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Agencja Fusion for Energy, Europejska Agencja Kosmiczna i Konsorcjum LaserLab.

 

Początek strony