Pracownia Spektroskopii Plazmy Wzbudzonej Laserem została powołana w styczniu 2020 roku w celu zbudowania zespołu zajmującego się laserową spektroskopią wzbudzeniową (LIBS – Laser Induced Breakdown Spectroscopy) zarówno pod kątem aplikacyjnym, jak i rozwoju tej zdobywającej coraz to większą popularność metody.
Trzonem zespołu zostały osoby związane z pracami badawczymi LIBS prowadzonymi przy współpracy z jednostkami zagranicznymi w ramach programów EUROfusion. Głównym przedmiotem tych projektów są badania PWI (Plasma Wall Interaction – Oddziaływania Plazma Ściana). Największym ich osiągnięciem było przeprowadzenie w roku 2019 pierwszych na świecie udanych eksperymentów ze zdalnie sterowaną głowicą LIBS pozwalającą na charakteryzację wewnętrznej ściany tokamaka FTU i zainstalowanych w niej próbek. Sukces ten stał się możliwy dzięki współpracy z ENEA Frascati.
Poza badaniami fuzyjnymi zespół jest zainteresowany różnymi zastosowaniami LIBS w dziedzinach naukowych i badawczych (m.in. metalurgia, rolnictwo, wykrywanie substancji stanowiących zagrożenie itp.). Innym obszarem aktywności są badania nad fizyką plazmy w laserowych oddziaływaniach wieloimpulsowych, które w wielu aspektach są w dalszym ciągu zagadką dla nauki. Najbliższym wyzwaniem dla zespołu jest zastosowanie w swoich badaniach metod uczenia maszynowego i sieci neuronowych. Na szczęście pierwsze kroki na tej drodze zostały już wykonane.
Odpowiedzialność za rozwój zespołu powierzona została dr. Pawłowi Gąsiorowi, który jest przekonany, że jego doświadczenie w dziedzinach fizyki plazmy laserowej i metrologii oraz szerokie naukowe zainteresowania pomogą stworzyć interdyscyplinarny zespół o dużych możliwościach badawczych.
Research Gate link: https://www.researchgate.net/lab/Lab-of-Laser-Plasma-Spectroscopy-Pawel-J-Gasior