27 marca 2015 roku zakończyła się największa w Europie konferencja poświęcona projektowi ITER. Ponad 860 przedstawicieli świata biznesu i nauki z 26 krajów spotkało się w jednym miejscu by dyskutować o fuzji, przetargach i współpracy.
Podczas trzydniowej konferencji odbyło się kilkadziesiąt prelekcji poświęconych zakresowi wykonanych i planowanych prac, zarówno w skali globalnej jak i poszczególnych Agencjach Krajowych (ang. Domestic Agency). Charakterystyczną cechą rynku ITER jest tworzenie warunków do nawiązywania współpracy mikro i małych przedsiębiorstw z największymi światowymi koncernami. Na spotkania B2B, które od lat są jednym z najważniejszych elementów konferencji i przyciągają przedsiębiorców z całego świata, przeznaczono aż 10 godzin. Dzięki networkingowi kilkuosobowe firmy, takie jak Heemskerk Innovative Technology BV z Holandii, czy odrobinę większy Triplecut A/S z Danii, miały okazję spotkać się z gigantami na rynku energetycznym, np. KEPCO z Korei i Amec Foster Wheeler z Wielkiej Brytanii.
Mimo, że minęło już 10 lat od podjęcia decyzji o budowie reaktora ITER we Francji, projekt nadal wymaga olbrzymiego wsparcia ze strony przemysłu. Dyrektor Generalny Organizacji ITER – Bernard Bigot – poinformował, że na ogłoszenie czekają przetargi na łączną kwotę 6.5 miliarda euro. Dowodem na olbrzymie zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami, zarówno w sektorze biznesu jak i nauki, jest rekordowa liczba uczestników, którzy wzięli udział w tegorocznym ITER Business Forum.
Kolejna konferencja za rok, jednak już 21 maja 2015 roku Organizacja ITER planuje jednodniowe spotkanie poświęcone przetargom dotyczącym montażu i instalacji elementów tokamaka i infrastruktury. Zachęcamy do zarezerwowania sobie miejsca, gdyż udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a część spotkania będzie poświęcona rozmowom B2B, na które przeznaczono aż 4 godziny czasu. Szczegóły na stronie www.iter.org/assemblyinfoday.
Więcej informacji na temat ITER Business Forum znajdą Państwo pod linkiem www.iter.org/newsline/-/2150#3468.