Aktualności

EUROfusion workshopEUROfusion w ramach projektu FUTTA (Fusion Technology Transfer Activities) organizuje 3 lipca w godzinach 9.30-12.30 warsztaty online na temat zaawansowanej produkcji wolframu.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania znajdują się na stronie https://www.eventbrite.fr. Zapraszamy!

ITER b61 groupITER ogłosił właśnie rekrutację na 9 stanowisk związanych z inżynierią i zarządzaniem projektami organizacji. Poszukuje ona ekspertów najlepszych w swoich dziedzinach, którzy będą przyczyniać się do budowy największego na świecie tokamaka i rozwoju przyszłości energii termojądrowej.

ITER zatrudnia obecnie specjalistów z 29 krajów, tworząc tym samym międzynarodowe, wielokulturowe środowisko pracy. Wszyscy oni przestrzegają ITER Organization Code of Conduct, opisującego wartości organizacji. Udział w rekrutacji mogą brać udział również polscy specjaliści! ITER zachęca do składania aplikacji osoby o różnym poziomie doświadczenia – od absolwentów, po osoby z bogatym portfolio zawodowym.

 
Aktualnie trwa nabór na następujące stanowiska:

Section Leader (Machine Assembly Planning & Contract Management) CNST-004 – aplikacje do 1 grudnia 2019 r.

Nuclear Building Area Manager CIO-030 – aplikacje do 24 listopada 2019 r.

Mechanical Engineer PED-058  – aplikacje do 24 listopada 2019 r.

Diagnostic Integration Engineer TED-234 – aplikacje 24 listopada 2019 r.

Mechanical Engineer TED-101 – aplikacje do 24 listopada 2019 r.

Ion Cyclotron Mechanical Engineer TED-170 – aplikacje 24 listopada 2019 r.

Hot Cell Complex Project Leader ENGN-004  – aplikacje do 11 listopada 2019 r.

Nuclear Pressure Equipment Officer SD-033  – aplikacje 11 listopada 2019 r.

Nuclear Pressure Equipment Engineer SD-035 – aplikacje do 11 listopada 2019 r.

 

Więcej informacji o rekrutacji w ITER

 

Źródło: BIG SCIENCE HUB

 

DONES grafika na news BS HUB 1440x920Wrocławski Park Technologiczny oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Euratom-Fusion w ramach Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy zapraszają przedstawicieli polskiego biznesu i nauki do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym współpracy z hiszpańskim ośrodkiem badawczo-naukowym IFMIF-DONES.

DONES Info Day odbędzie się 17 września 2019 r. o godz. 11.00 w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie.

W trakcie spotkania reprezentanci polskich firm i instytucji badawczo-naukowych będą mieli okazję z pierwszej ręki dowiedzieć się, jakie są możliwości i zasady kooperacji z IFMIF-DONES.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy do 13 września 2019 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: http://big-science.pl/dones-info-day-poland/

IFMIF-DONES (International Fusion Materials Irradiation Facility – DEMO Oriented NEutron Source) to nowa infrastruktura badawczo-rozwojowa, która ma powstać w Hiszpanii. Celem ośrodka będzie testowanie, walidacja i kwalifikacja materiałów stosowanych w reaktorach termojądrowych. Planowany budżet przedsięwzięcia to aż 710 mln euro. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.roadmap2018.esfri.eu ifmis dones logo

 

Harmonogram, 17 września 2019 (wtorek)

11:00 – Welcome and objectives of the workshop – Paweł Nadrowski, Director of the National Contact Point EURATOM–Fusion The Institute of Plasma Physics and Laser Microfusion in Warsaw

11:15 – The IFMIF-DONES Project – Angel Ibarra, CIEMAT in Madrid

12:00 – DONES Preparatory Phase overview – Angel Ibarra, CIEMAT in Madrid

12:15 – Polish participation in IFMIF-DONES – present and plans – Prof. Wojciech Królas, The Henryk Niewodniczański Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences in Kraków

12:45 – CDTI Big Science activities – Ana Belen Del Cerro, CDTI in Madrid

13:15 – Big Science activities in Poland – Sylwia Wójtowicz, Industry Liaison Officer CERN and ITER in Poland

13:45 – Lunch

14:30 – B2B meetings

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events

PolandITERnewsBSHUBWrocławski Park Technologiczny we współpracy z Komisją Europejską organizuje misję POLAND@ITER 2019. Projekt ma na celu przybliżenie możliwości i zasad kooperacji z ITER.

W dniach 17 i 18 października 2019 r. w Saint-Paul-lès-Durance we Francji przedstawiciele ITER i Komisji Europejskiej zaprezentują perspektywy współpracy z polskimi firmami i instytucjami oraz przybliżą im postępowania przetargowe organizacji. Kluczową częścią misji będą indywidualne spotkania uczestników ze specjalistami ds. przetargów F4E oraz inżynierami z różnych działów technicznych projektu. Drugiego dnia wydarzenia będą oni mieli unikalną okazję do wizyty na budowie ITER. Misję zakończy sesja dyskusyjna o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora high-tech w kontekście kooperacji z ITER.

Firmy i instytucje zainteresowane udziałem w misji POLAND@ITER 2019 mogą się zgłaszać do 12 września (do godziny 15.00). Program i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: http://big-science.pl/polandatiter2019/

ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny) to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane przez kraje członkowskie UE, USA, Chiny, Koreę Południową, Szwajcarię, Rosję, Japonię oraz Indie. Określa się go jako najambitniejszą inicjatywę naukową na świecie. Wkładem UE w projekt ITER zarządza F4E, czyli Fuzja dla Energii (ang. Fusion for Energy) – organizacja Unii Europejskiej. Jej budżet na lata 2021-2027 wynosi aż 6 miliardów euro.

Źródło: big-science.pl

wpt na bsbf 2Big Science Business Forum (BSBF) to konferencja dedykowana rynkowi Big Science, który tworzy się wokół ośrodków Wielkiej Nauki takich jak CERN, ESA, ESO, ITER, ESS, XFEL, czy EMBL. Jego uczestnikami są firmy i instytucje związane z różnymi dziedzinami sektora high-tech, które mogą być dostawcami produktów i usług do instytucji Big Science. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się między 26 a 28 lutego 2018 r. w Kopenghadze. Zorganizowana została przez Duńską Agencję ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego
i Nauki oraz przez portal BigScience.dk. Udział w niej wzięła również delegacja Wrocławskiego Parku Technologicznego, koordynatora BIG SCIENCE HUB.

Niemal 1000 uczestników, 120 prezentacji, ponad 800 spotkań dwustronnych i 20 imprez towarzyszących. Tak można opisać w liczbach pierwszą edycję BSBF. Wzięli w niej udział reprezentanci 9 ośrodków Big Science, którymi były:

 • Europejska Agencja Badań Jądrowych CERN,
 • Europejska Agencja Kosmiczna ESA,
 • Europejskie Źródło Spalacyjne ESS,
 • Fuzja dla Energii F4E,
 • Europejskie Obserwatorium Południowe ESO,
 • Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej EMBL,
 • Europejskie Centrum Promieniowania Synchrotronowego ESRF,
 • Europejski Rentgenowski Laser na Swobodnych Elektronach XFEL,
 • Instytut Laue-Langevin ILL.

Delegacja polskiego przemysłu została przygotowana przez Wrocławski Park Technologiczny, pod patronatem merytorycznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Celem WPT jest inspirowanie, dostarczanie wiedzy i realnej pomocy polskim przedsiębiorcom i przedstawicielom nauki w dołączaniu do innowacyjnych projektów Big Science związanych z eksploracją dotąd niezagospodarowanych obszarów otaczającego nas świata, w tym projektów z branży kosmicznej – mówi Maciej Potocki, Prezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Na wspólnym stoisku pokazującym potencjał krajowego rynku high-tech wystawiło się pięć innowacyjnych przedsiębiorstw, w tym KrioSystem, PUE S.A., Creotech Instruments i S2 Innovations. W trakcie BSBF Sylwia Wójtowicz, polski ILO ITER oraz CERN, przeprowadziła prezentację pokazującej potencjał  polskiego przemysłu do realizacji zamówień na rzecz projektów Wielkiej Nauki.  Zaprezentowała też koncepcję projektu BIG SCIENCE HUB, który działa już od ponad pół roku.

Grenada 2020, Polska 2022?

Druga edycja Big Science Business Forum (BSBF) odbędzie się w hiszpańskiej Granadzie w dniach 6-10 października 2020 roku. Po sukcesie kopenhaskiego Big Science Business Forum będzie to kolejne wydarzenie, które zgromadzi w jednym miejscu przedstawicieli firm, instytucji i ośrodków Big Science. Ten zorientowany biznesowo kongres ma stworzyć nowe punkty styczne i rozszerzyć płaszczyznę współpracy między ośrodkami naukowymi i przemysłem, szczególnie tym zorientowanym na high-tech.

Organizacją drugiej edycji wydarzenia zajmuje się hiszpański ośrodek CDTI (The Centre for the Development of Industrial Technology) oraz MICIU (Ministry of Science, Innovation and Universities), odpowiednik polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz CIEMAT (Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnológicas).

Można już dokonać wcześniejszej rejestracji jako uczestnik, wystawca lub sponsor konferencji. Istnieje również możliwość zapisania się na listę mailingową dotyczącą BSBF 2020. By dowiedzieć się więcej, należy napisać na adres: bsbf@Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W programie kongresu będą sesje plenarne i równoległe, spotkania 1:1, sesje posterowe dla sektora SME oraz różnego typu wydarzenia towarzyszące.

– Bez wątpienia Polska rośnie siłę w sektorze Big Science. Nasz projekt BIG SCIENCE HUB, działalność ILO Network, skupiającej ILO CERN, ITER, ESO i ESS, misje takiej jak Poland@CERN 2019, pokazują nasze krajowe firmy i instytucje mają nie tylko ogromny potencjał, ale i możliwości działania na tym rynku. Sądzę, że warto to promować i stale będziemy podejmować ku temu kolejne kroki. Z pewnością krokiem milowym, na który będziemy gotowi, byłaby dla nas nie tylko obecność na BSBF, które odbędzie się w Granadzie, ale i organizacja kolejnej edycji forum w 2022 roku. Tak jak głosi hasło naszego projektu – przyszłość trzeba zaprojektować. Pracujemy nad tym, by polski sektor rynku Big Science stale się umacniał i prężnie rozwijał. Zapraszamy do współpracy, wszystkich, którzy chcą się do tego przyczynić i tym samym na tym skorzystać – podsumowuje Sylwia Wójtowicz, ILO CERN I ITER, dyrektor ds. komercjalizacji i rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Źródło: big-science.pl

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Prev Next

Online Workshop, 3 lipca 2020

19-06-2020

Online Workshop, 3 lipca 2020

EUROfusion w ramach projektu FUTTA (Fusion Technology Transfer Activities) organizuje 3 lipca w godzinach 9.30-12.30 warsztaty online na temat zaawansowanej produkcji wolframu. Szczegółowe informacje dotyczące spotkania znajdują się na stronie https://www.eventbrite.fr....

Czytaj więcej

ITER rekrutuje – szansa na niezwykłą pracę dla polskich specjalistów

28-10-2019

ITER rekrutuje – szansa na niezwykłą pracę dla polskich specjalistów

ITER ogłosił właśnie rekrutację na 9 stanowisk związanych z inżynierią i zarządzaniem projektami organizacji. Poszukuje ona ekspertów najlepszych w swoich dziedzinach, którzy będą przyczyniać się do budowy największego na świecie...

Czytaj więcej

DONES Info Day

30-08-2019

DONES Info Day

Wrocławski Park Technologiczny oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Euratom-Fusion w ramach Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy zapraszają przedstawicieli polskiego biznesu i nauki do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym współpracy z...

Czytaj więcej

POLAND@ITER 2019

20-08-2019

POLAND@ITER 2019

Wrocławski Park Technologiczny we współpracy z Komisją Europejską organizuje misję POLAND@ITER 2019. Projekt ma na celu przybliżenie możliwości i zasad kooperacji z ITER. W dniach 17 i 18 października 2019 r....

Czytaj więcej

Big Science Business Forum – Hiszpania 2020, Polska 2022?

06-08-2019

Big Science Business Forum – Hiszpania 2020, Polska 2022?

Big Science Business Forum (BSBF) to konferencja dedykowana rynkowi Big Science, który tworzy się wokół ośrodków Wielkiej Nauki takich jak CERN, ESA, ESO, ITER, ESS, XFEL, czy EMBL. Jego uczestnikami...

Czytaj więcej

ITER zatrudni nowych menadżerów wyższego szczebla

06-08-2019

ITER zatrudni nowych menadżerów wyższego szczebla

ITER poszukuje trzech menadżerów wyższego szczebla, którzy będą zarządzać realizacją zadań związanych z kwestiami biznesowymi, budowlanymi i inżynieryjnymi, których wraz z kolejnymi fazami budowy ITER, pojawia się coraz więcej. Zatrudnieni przez...

Czytaj więcej

ITER Business Forum 2019

19-02-2019

ITER Business Forum 2019

W dniach 26-28 marca w Antibes Juan les Pins we Francji odbędzie się „ITER Business Forum” (IBF/19) – konferencja poświęcona współpracy przemysłu i nauki przy realizacji budowy reaktora ITER. Konferencja jest jedną...

Czytaj więcej

Przetarg na struktury wspierające działanie ITER Cyrostat

15-02-2019

ITER otworzył postępowanie przetargowe na dostawę struktur wspierających działanie ITER Cyrostat – największego tego typu urządzenia na świecie. Treść ogłoszenia brzmi: "Procurement of Secondary Supports Structures inside and outside of Cryostat The purpose of this Contract...

Czytaj więcej

Poland’s space industry ready to land on ITER

10-01-2017

Poland’s space industry ready to land on ITER

TER will count with more than one million components which to a great extent will be bespoke. This said, the transfer of existing technology towards their design and development will...

Czytaj więcej

„Możliwości dla przemysłu” - Współpraca z Fusion for Energy oraz Europejską Agencją Kosmiczną

13-12-2016

„Możliwości dla przemysłu” - Współpraca z Fusion for Energy oraz Europejską Agencją Kosmiczną

29 listopada 2016 r. w WPT - Wrocławski Park Technologiczny S.A.odbyło się seminarium poświęcone współpracy z ośrodkami badawczo – rozwojowymi w Europie. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy przedstawicieli Fusion For Energy (F4E) -...

Czytaj więcej

„Możliwości dla przemysłu” - 29.11.2016 r. godz. 9:00 Wrocławski Park Technologiczny S.A.

19-11-2016

Wrocławski Park Technologiczny S.A. zaprasza na Seminarium poświęcone współpracy z ośrodkami badawczo-rozwojowymiw Europie. Gośćmi spotkania będą specjaliści Fusion for Energy(F4E) - agencji zajmującej się dostarczeniem europejskiego wkładu na potrzeby budowytokamaka...

Czytaj więcej

Business opportunities and the roadmap towards the new ITER schedule are unveiled

01-03-2016

Business opportunities and the roadmap towards the new ITER schedule are unveiled

The Monaco International ITER Fusion Energy Days (MIIFED) gather representatives from the seven parties of the biggest energy collaboration, together with multiple companies and laboratories currently involved. Those flirting with...

Czytaj więcej

Johannes Schwemmer takes office as F4E Director

14-01-2016

Johannes Schwemmer takes office as F4E Director

Johannes Schwemmer has taken up duties as Fusion for Energy’s (F4E) Director. Revamping Europe’s contribution to ITER will be his main priority which will underpin most of the actions that...

Czytaj więcej

ITER Business Forum 2015 – biznes i nauka w jednym miejscu

01-04-2015

ITER Business Forum 2015 – biznes i nauka w jednym miejscu

27 marca 2015 roku zakończyła się największa w Europie konferencja poświęcona projektowi ITER. Ponad 860 przedstawicieli świata biznesu i nauki z 26 krajów spotkało się w jednym miejscu by dyskutować...

Czytaj więcej

ITER Industry Information Day już za miesiąc!

26-03-2015

ITER Industry Information Day już za miesiąc!

Organizacja ITER zaprasza wszystkie zainteresowane firmy na spotkanie poświęcone współpracy przy kontraktach dotyczących prac montażowych i instalacyjnych największego na świecie reaktora. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w odbywającej się we...

Czytaj więcej

Fusion for Energy szuka potencjalnego dostawcy czujników LTCC

20-03-2015

Fusion for Energy szuka potencjalnego dostawcy czujników LTCC

Organizacja F4E odpowiedzialna za dostawy produktów i usług niezbędnych do budowy reaktora ITER poinformowała o planowanym przetargu na zakup 40 czujników LTCC. Termiczny czujnik przepływu, lub termoprzepływomierz, wykonany techniką LTCC (Low...

Czytaj więcej

ITER szykuje kolejne zamówienia na budynki oraz prace wykończeniowe

18-02-2015

ITER szykuje kolejne zamówienia na budynki oraz prace wykończeniowe

Aktualna strategia dotycząca zamówień na budowę i wykończenie budynków została w tym tygodniu opublikowana na stronie Fusion for Energy (F4E). Dwa przetargi o łącznej wartości do 100 milionów euro będą...

Czytaj więcej

ITER Business Forum już w marcu

15-01-2015

ITER Business Forum już w marcu

W dniach 25-27 marca w Marsylii po raz kolejny odbędzie się „ITER Business Forum 2015” (IBF/15) – konferencja poświęcona współpracy przemysłu i nauki przy realizacji budowy reaktora ITER. Konferencja jest jedną...

Czytaj więcej

Polska firma bierze udział w budowaniu największego na świecie reaktora termojądrowego

13-01-2015

Polska firma bierze udział w budowaniu największego na świecie reaktora termojądrowego

Za 6 miliardów euro we Francji powstaje największy na świecie eksperymentalny reaktor termojądrowy. W jego budowie bierze udział polska firma. Na razie jedna. Ale jest szansa, że dołączą kolejne. Tylko......

Czytaj więcej

F4E Top Management changes

09-12-2014

F4E Top Management changes

The Governing Board of Fusion for Energy (F4E) has decided to appoint Dr Pietro Barabaschi as Acting Director of F4E with effect from 1 March 2015 until a new Director...

Czytaj więcej

F4E meets with Fusion Industry Innovation Forum

31-10-2014

F4E meets with Fusion Industry Innovation Forum

Reaching out to key stakeholders is one of F4E’s key objectives. “We ought to listen, understand and evaluate the different suggestions regarding Europe’s contribution to ITER, and the challenging path...

Czytaj więcej

How to Submit a Tender to F4E?

31-10-2014

{youtube}FAnBXegukMY{/youtube}

Czytaj więcej

Get ready for the Fusion for Energy Forum!

05-10-2014

Get ready for the Fusion for Energy Forum!

Get ready for the Fusion for Energy Forum! The biggest business meeting point for industry, SMEs and European fusion laboratories is coming to Barcelona, 10-12 June 2015. • Find out more about the...

Czytaj więcej
Początek strony