Pod koniec września 2022 r. naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy wzięli udział w 26. edycji Festiwalu Nauki. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią uczniowie ze szkół podstawowych i średnich znów mogli uczestniczyć w lekcjach festiwalowych, które odbyły się w siedzibie Instytutu.
W tym roku w ramach Festiwalu Nauki w IFPiLM przeprowadzono następujące lekcje:
Radioaktywność w produktach żywnościowych i środowisku naturalnym. Czy jest się czego obawiać?, dr Ewa Łaszyńska
Celem lekcji było omówienie rodzajów promieniowania jądrowego oraz sposobów jego detekcji. Spotkanie obejmowało m.in. pokaz pomiaru promieniowania ze źródeł promieniotwórczych, a w czasie wizyty w Pracowni Spektrometrii Promieniowania Gamma uczestnicy przeprowadzali pomiary promieniowania produktów wykorzystywanych w życiu codziennym.
Lasery: muzyka światła, dr Paweł Gąsior
Podczas spotkania uczniowie zapoznali się m.in. z różnicami jakościowymi między światłem niekoherentnym emitowanym przez standardowe źródła światła a spójnym światłem laserowym, przedstawione zostały także możliwości i zastosowania różnych rodzajów laserów. Podczas wizyty w Pracowni Spektroskopii Plazmy Wzbudzonej Laserem uczniowie obejrzeli przygotowane dla nich pokazy, a na koniec odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa używania laserów.
Fuzor – eksperyment „w praktyce”, dr Piotr Chmielewski, mgr inż. Maciej Szymański
Naukowcy wyjaśnili uczniom, co to jest plazma i jakie eksperymenty prowadzone są w urządzeniach fuzyjnych. Uczestnicy zapoznali się także z budową i zasadą działania reaktora fuzyjnego z elektrostatyczno-inercyjnym utrzymaniem plazmy typu fuzor oraz ogólnymi zasadami prowadzania prac eksperymentalnych w laboratorium fizycznym.
Dodatkowo po głównych tematach spotkań uczniowie zwiedzali wybrane laboratoria w IFPiLM.
Warszawski Festiwal Nauki to cykl spotkań z naukowcami, którzy w przystępny sposób prezentują najnowsze osiągnięcia, metody badawcze oraz wyzwania na przyszłość. W ramach Festiwalu odbywają się również lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych na wszystkich poziomach nauczania. Wydarzenia organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.
Zdjęcia: IFPiLM