W dniach 18-27 września w Warszawie odbył się 24. Festiwal Nauki. Jak co roku w programie wydarzenia można było znaleźć kilkaset spotkań z nauką. Wśród nich były debaty główne, wieczory z nauką, spotkania dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz lekcje festiwalowe dla szkół. Z powodu pandemii koronawirusa część wykładów i pokazów była dostępna wyłącznie przez internet na żywo, niektóre zostały nagrane wcześniej i udostępnione na platformie YouTube.
Tak jak w latach poprzednich Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy również uczestniczył w tym wydarzeniu.
Dr Paweł Gąsior przeprowadził w jednej z warszawskich szkół lekcję pt. „Lasery: muzyka światła”. Uczniowie ósmych klas dowiedzieli się między innymi, jaka jest różnica między światłem „zwykłym” a laserowym, poznali możliwości i zastosowania różnych rodzajów laserów, a na koniec zostały omówione zasady bezpieczeństwa ich używania.
Lekcję na temat laserów dr. Pawła Gąsiora nagraną w Pracowni Spektroskopii Plazmy Wzbudzonej Laserem w IFPiLM można także obejrzeć na stronie Festiwalu Nauki.
Kolejną lekcję – tym razem w wersji online – przeprowadził mgr Tomasz Fornal. Uczniowie w czasie wykładu pt. „Fuzja jądrowa, czyli krótka historia o tym, jak sprowadzić Słońce na Ziemię” poznali kilka głównych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, dowiedzieli się, na czym polega reakcja syntezy termojądrowej oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można ją było przeprowadzać w warunkach laboratoryjnych. Poznali też najważniejsze projekty dotyczące syntezy jądrowej prowadzone w Polsce i na świecie.
Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku. W ramach Festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji naukowych, edukacyjnych, upowszechniających kulturę, stowarzyszeń i towarzystw naukowych.
Zdjęcie: © IFPiLM