Dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy prof. Andrzej Gałkowski oraz dyrektor Instytutu Fizyki Czeskiej Akademii Nauk dr Michael Prouza podpisali porozumienie Memorandum of Understanding o kontynuacji wzajemnej współpracy w zakresie badań oddziaływań laser-materia.
Zawarta w lipcu br. umowa poszerza ramy kooperacji pomiędzy Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy w IFPiLM oraz działającym przy IF CzAN centrum laserowym ELI-Beamlines.
Porozumienie ma na celu zintensyfikowanie współpracy naukowej w zakresie badania oddziaływań laserów wielkiej mocy z materią oraz podejmowanie skoordynowanych działań edukacyjnych. W zakres umowy wchodzi m.in. wspólne prowadzenie prac badawczych, wzajemna wymiana kadry naukowej, wymiana doświadczeń i wiedzy na temat laserów wielkiej mocy, poszukiwanie możliwości finansowania wspólnych przedsięwzięć, współpraca w zakresie działalności edukacyjnej oraz wymiana informacji nt. możliwości wykorzystania aparatury.
Centrum laserowe ELI-Beamlines jest jednym z trzech jednostek należących do europejskiej laserowej infrastruktury badawczej pod nazwą Extreme Light Infrastructure (ELI). Mieszczące się w miejscowości Dolní Břežany koło Pragi centrum jest istotnym elementem tej infrastruktury, przygotowanym do badania z pomocą laserów wielkiej mocy (maksymalna do 10 PW) i wysokiej częstotliwości generacji ultrakrótkich impulsów cząstek o wielkich energiach (rzędu GeV) oraz wytwarzania wiązek promieniowania rentgenowskiego i gamma o energiach do kilku MeV.
Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy w IFPiLM dysponuje laserem PULSAR o mocy do 10 TW w impulsie o czasie trwania 40 fs. LLWM jest też wyposażone w nowoczesną aparaturę do badań oddziaływań laser-materia.
Obie instytucje są żywotnie zainteresowane wspólną aktywnością badawczą i wymianą naukową, w szczególności z uwagi na ich komplementarność w obszarze badań oddziaływań laserów wielkiej mocy z materią.
Na zdjęciu: Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy w IFPiLM